Clicker eğitimi nedir?

Clicker eğitimi, pozitif eğitimde kullanılan, modern, eğlenceli ve en etkili metotlardan biridir. Clicker, bilimsel yöntemlere dayanarak, sizin, köpeğinizle, basit ve doğru bir şekilde ilişki kurmanızı ve onu, hemen hemen istediğiniz her şey için eğitebilmenizi sağlar. Sadece eğlence için, bir köpeğe esneme komutunu ya da kulağını kaşımayı öğretebilirsiniz. Oysa, klasik yöntemlerle, bu şekilde komutlar öğretmek oldukça zordur.

Clicker nedir?

Clicker, avucunuzun içine rahatlıkla sığabilecek, plastik, ufak bir kutudur. Üzerindeki bir düğme ya da gergin çelik bir düzenek sayesinde, üzerine basıldığında, kendine has bir klik sesi çıkartır.

Clicker köpek eğitiminde nasıl kullanılır?

Doğru şekilde uygulanan birkaç tekrardan sonra, köpeğiniz, clicker’ın sesinin, yaptığı doğru hareketin neticesi olduğunu ve ardından da ödüllendirileceğini anlayacaktır. Clicker, komut ya da ödül yerine geçmez, sadece ödülün geleceğini haber verir.

Köpeğim clicker’ın ne demek olduğunu nasıl anlayacak?

Köpekler, ilşkilendirerek öğrenen canlılardır. Clicker eğitiminden önce uygulanacak olan bir clicker adaptasyon seansı, köpeğinizin, clicker ile ödül arasında ilşkilendirme yapmasını sağlayacaktır.

Clicker neden bu kadar etkili?

Clicker her zaman pozitiftir. Alie bireylerinin hepsi bunu kullanabilir ve verdiği mesaj hep aynıdır. Köpeğinize, istediğiniz davranışı, o günkü duygusal durumunuzu sesinize yansıtmadan rahatlıkla anlatabilirsiniz. Hep aynı sabit klik sesi, köpeğinizin de işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Bütün köpekler clicker ile eğitilebilir mi?

Yaşları önemli olmaksızın, hemen hemen bütün köpekler, clicker’la eğitilebilir. Yine bazı ürkek köpekler ya da daha önce klasik yöntemlerle eğitime maruz kalmış bazı köpeklerin clicker adaptasyonu, biraz daha uzun sürebilir. Bazı durumlarda ise köpek sahipleri, clicker kullanırken, köpeğin dikkatini toplamak için gereken mekanik başarıyı göstermekte zorlanabilirler. Bu gibi durumlarda, gerekirse, köpek sahibi eğitim yaparken, clicker’ı başka biri kullanabilir.

Ömür boyu clicker kullanmak zorunda mıyım?

Clicker, köpeğin öğrenmesi esnasında, onun ve eğitmeninin işini kolaylaştıran bir aparattır. Bir kez öğrenildikten sonra, bir komutun kalıcılığını sağlayan asıl yöntem tekrardır. Öğrenilmiş davranışlarda clicker’ı bırakıp, yeni bir komut öğretmek istediğinizde tekrar clicker kullanmak doğru yol olacaktır.