Pozitif Köpek Eğitimi

Pozitif köpek eğitimi nedir?

Pozitif köpek eğitimi, köpeğinizi eğitirken, yapmasını istediğiniz davranışları ödüllendiren, şiddet içermeyen bir eğitim sistemidir. Eğitim esnasında, köpeğin karakterine göre, yiyecek ödülü, sevgi ve yaşamsal ödüller (yürüyüşler, araba gezintileri, kanepeye çıkma vb.) kullanabilirsiniz. Clicker eğitimi, pozitif eğitimde kullanılan, oldukça faydalı bir yöntemdir, tabi ki, clicker kullanmadan da pozitif eğitim uygulayabilirsiniz.

Herkes pozitif eğitim uygulayabilir mi?

Pozitif köpek eğitimi, aile bireylerinin hepsini eğitime dahil eden bir eğitim şeklidir. Örneğin, birçok çocuk için, kayışla ikaz, tasmadan çekme ve bunun gibi ceza içeren yöntemler, uygulanması zor ve riskli yöntemler olabilir. Oysa, ödül vermek, hemen hemen herkesin severek yapacağı bir eğitim şeklidir. Çocuğunuz, sizin gözetiminizde, köpeğinizle, sizin yaptığınız gibi rahat bir eğitim yapabilir. Pozitif eğitim, sesinizi yükseltip köpeğinize bağırmanızı, kaba kuvvet kullanarak onu baskılamanızı gerektirmeyen bir yöntemdir ve bütün aile bireyleri bu eğitime dahil olabilir.

Köpeğim, pozitif eğitimle beni anlayabilecek mi?

Pozitif eğitim, köpeğinizle çok daha net bir ilişki kurmanızı sağlar. Köpeğinize ne yaptırmak istediğinize karar verdikten sonra, onu bu davranış için ödüllendirmek, onun bu davranışı daha sık yapmasını sağlayacaktır. Ceza, bir köpek için çoğu zaman net değildir. Bir köpeğe ceza verirken yapılan ufak yanlışlar, onun psikolojisi üzerinde kötü etkiler yaratabilir. Pozitif eğitim, bu tarz riskleri taşımaz. Köpeğiniz, pozitif eğitim sayesinde, sizi, her zaman olduğundan daha net anlayacaktır.

Pozitif eğitim bütün köpeklerde işe yarar mı?

Pozitif eğitimin bütün köpeklerde işe yaradığını söyleyebiliriz. Elbette, her canlıda olduğu gibi, köpeklerin de kendilerine ait karakterleri vardır. Dolayısıyla, eğitimin şekli ve başarı oranı da değişebilir. Aynı okulda, aynı sınıfta olan iki kardeşte bile, biri okul birincisi olurken, diğeri sınıfı zar zor geçebilir. Bu, köpekler için de böyledir, fakat bu durumun pozitif eğitimle ilgisi yoktur, pozitif eğitim, köpeklerin en iyi şekilde tepki verdiği bir eğitim sistemidir.

Pozitif köpek eğitimi

Pozitif eğitim davranış problemlerinde de kullanılabilir mi?

Birçok davranış probleminin düzeltilmesinde, pozitif eğitimin katkısı büyüktür. Davranış problemlerinin rehabilitasyonunda çok farklı yöntemler uygulanması gerekebilir. Ancak, ne olursa olsun, bu yöntemlere, her zaman pozitif uygulamalarla başlanmalı, sadece gerekli hallerde, insani ölçülerde negatif uygulamalara başvurulmalıdır.

Pozitif eğitimin köpek için egzersiz yerine geçtiği doğru mu?

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde de, fiziksel egzersiz kadar zihinsel egzersize ihtiyaç vardır. Pozitif eğitim sırasında kullanılan metotlar, köpeğin düşünmesini sağladığı için, aynı zamanda onu zihinsel olarak da yorar. Dolayısıyla, köpeğinizin, gün içindeki egzersiz ihtiyacının bir bölümünü bu şekilde karşılayarak, onun yorulmasını sağlayabilirsiniz.

Pozitif eğitimle köpeğimin lideri olabilir miyim?

Birçoğumuz için, köpekler, birer arkadaş ve aile bireyidir. Pozitif eğitim, köpeğinizle bir bağ kurmak için, harika bir yöntemdir. Liderliğin ölçüsü, ne kadar sert ya da güçlü olduğunuzla ilgili değildir. Liderlik, ne kadar adil ve ne kadar dengeli olduğunuzla ilgilidir. Kendinizi örnek alın, iş yerinde, patronunuzun size sürekli iş verdiğini, o işleri bir an önce bitirmeniz için sizi zorladığını ve karşılığında bir teşekkür bile etmediğini varsayın. Bir de patronunuzun tamamladığınız her görevde sizi övdüğünü, sizin ne kadar iyi bir çalışan olduğunuzu söylediğini düşünün. Hangi patron modelinin daha iyi bir lider olduğunu düşünürdünüz? Hangisi için işleri daha severek ve hevesle yapardınız? Köpeklerde de durum farklı değildir. Cezalandılırmaktan korkmak yerine, sonunda ödül alacağını bilerek bir şeyler başarmak, bir köpek için, çok daha mutluluk vericidir.

Pozitif eğitim oyun sayılır mı?

Pozitif eğitim, hem sizin için, hem de köpeğiniz için, tek kelimeyle eğlencedir. Sahibiyle eğlenceli zaman geçirmek, sonunda ödül alacağı bir eğitim seansını tamamlamak, bir köpek için oyun demektir.

Buluşma noktalarımız